قطره چکان

کاربرد قطره چکان چیست؟

قطره چکان به انگلیسی (dropper) که با نام پیپت پاستور نیز شناخته می شود، وسیله ای شیشه ای یا پلاستیکی است که یک طرف آن دارای حباب لاستیکی قابل ارتجاع و طرف دیگر آن یک میله شیشه ای (یا پلاستیکی) با نوک بسیار باریک است و برای انتقال مقادیر کم مایعات استفاده می شود. آنها در آزمایشگاه و همچنین برای توزیع مقادیر کمی از داروهای مایع استفاده می شود. یک کاربرد بسیار متداول این بود که قطره های چشمی در چشم ریخته شود.

طول لوله قطره چکان با ارتفاع دهانه ظرف محتوای مایع مورد استفاده متناسب است و از چند سانتیمتر تجاوز نمی کند.

معمولا از قطره چکان برای ریختن معرف ها (فنل فتالئین ، تورنسل ، متیل اورانژ) یا برداشتن محلول هایی که بخار سمی تولید می کنند (مانند اسید کلریدریک غلیظ ، آب بروم ، آمونیاک و …) یا محلول هایی که احتمال خطر آنها هنگام ریختن به دست و لباس زیاد است (مانند محلول اسید سولفوریک غلیظ یا اسید نیتریک غلیظ) استفاده میکنند.

قطره چکان در واژه نامه شیمی چیست؟

قطره چکان یک پیپت آزمایشگاهی است که از یک لوله کوچک با یک حباب خلاء در یک انتهای آن تشکیل شده است تا مایع را به داخل بکشد و هر بار قطره آن را رها کند.

کاربرد قطره چکان

انواع قطره چکان

قطره چکان ها در دو نوع پلاستیکی و شیشه ای موجود هستند.

همچنین دو نوع شیشه ای قطره چکان که معمولا در آزمایشگاه و در پیپت پاستور یافت می شود شیشه بوروسیلیکات و شیشه سودا لیم است. شیشه بوروسیلیکات شیشه ای است که به طور گسترده برای دستگاه های آزمایشگاهی مورد استفاده قرار می گیرد، زیرا می تواند در برابر مواد شیمیایی و دماهای مورد استفاده در اکثر آزمایشگاه ها مقاومت کند. شیشه بوروسیلیکات نیز مقرون به صرفه تر است زیرا شیشه را می توان به راحتی در مقایسه با انواع دیگر ساخت. شیشه سودا لیم، اگرچه به اندازه شیشه بوروسیلیکات از نظر شیمیایی مقاوم نیست، به عنوان ماده ای برای دستگاه های ارزان قیمت مانند پیپت پاستور مناسب است.

کاربرد قطره چکان در آزمایشگاه

در مصارف آزمایشگاهی، قطره چکان ها نباید برای کارهایی که دقت بالایی دارند استفاده شوند، زیرا قطره چکان ها برای اندازه گیری حجم خاصی طراحی نشده اند. با این حال، می توان از آن برای افزودن قطره های معرف استفاده کرد. هر نوع قطره چکان برای تولید حجم قطره خاصی طراحی شده است، اما دقت بالایی ندارد. قبل از استفاده از قطره چکان، نوک آن باید به دقت از نظر ترک بررسی شود.

برای افزایش دقت، قطره چکان باید با معرف شسته شود. برای استفاده از قطره چکان، حباب فشرده می شود تا هوا از قطره چکان خارج شود و نوک قطره چکان به صورت عمودی در محلول فرو می رود. حباب به آرامی رها می شود تا محلول به سمت بالا کشیده شود، مطمئن شوید که محلول بیش از حد به حباب نفوذ نمی کند وگرنه ممکن است آلوده شود. برای توزیع معرف، نوک آن در کنار ظرف مورد نظر با زاویه 30 تا 45 درجه نگه داشته می شود.