سانتریفیوژ آزمایشگاهی چیست؟

یکی از متداول‌ ترین و مهم‌ ترین تجهیزات در آزمایشگاه‌ها ، سانتریفیوژ است. سانتریفیوژ آزمایشگاهی دستگاهی است که با استفاده از نیروی گریز از مرکز که به آن g-force نیز می‌گویند ، اجزای یک ترکیب مانند خون را از یکدیگر جدا می کند.

نحوه عملکرد سانتریفیوژ آزمایشگاهی

نحوه کارکرد سانتریفیوژ آزمایشگاهی به شرح زیر است:

یک روتور حول یک محور ثابت توسط یک موتور الکتریکی چرخانده می‌شود. نیروی گریز از مرکز ایجاد شده توسط این چرخش، باعث می‌شود تا مواد با توجه به چگالی ‌هایشان از یکدیگر جدا شوند.

ازجمله مولفه‌های مهم در یک سانتریفیوژ آزمایشگاهی ، میتوان به سرعت چرخش که با واحد دور در دقیقه RPM بیان می‌شود و نیروی نسبی گریز از مرکز RCF اشاره کرد.

درک تفاوت میان سرعت چرخش و نیروی نسبی گریز از مرکز ، از اهمیت بسیاری برخوردار است . زیرا دور وتور با قطرهای مختلف که با سرعت چرخش یکسانی می چرخند، نیروی نسبی گریز از مرکز متفاوتی تولید می‌ کنند و بنابراین زمان مورد نیاز برای جداسازی یک نمونه‌ یکسان، در این دو سانتریفیوژ متفاوت خواهد بود.

انواع روتورهای سانتریفیوژ آزمایشگاهی

انواع روتورهای سانتریفیوژ آزمایشگاهی که مورد استفاده قرار می گیرند روتور ثابت و روتور زاویه متغیر است .

درحین گردش دورانی و سریع روتورها در داخل سانتریفیوژ ، محفظه های حاوی نمونه به شکل افقی در می آیند که در اینحالت بیشترین نیروی گریز از مرکزتولید می شود. در مواردی این روتورها با زاویه خاصی مثلا 30 یا 45 درجه ثابت قرار می گیرند که در اینصورت آنها را روتور Angel می نامند. روتورهای با قابلیت باز شدن به صورت افقی را روتور Swing Out یعنی بیرون گریز می نامند.

کاربرد سانتریفیوژ آزمایشگاهی

کاربرد دستگاه سانتریفیوژ اغلب در صنایع آزمایشگاهی ، پزشکی ، صنعتی ، کشاورزی ، محیط زیست و از این دست می باشد. دستگاه سانتریفیوژ بسته به نوع و محل کاربرد به انواع مختلفی مانند میکرو سانتریفیوژ ، سیتو سانتریفیوژ ، اولترا سانتریفیوژ ، سانتریفیوژ یخچالدار و مانند آن تقسیم بندی می شوند.

تولیدکننده سانتریفیوژ آزمایشگاهی

سانتریفیوژ آزمایشگاهی یخچالدار

بسیاری از نمونه‌های آزمایشگاهی نسبت به تغییر دما حساس بوده و تغییر ماهیت می‌ دهند و از آنجایی که سانتریفیوژها نیز به هنگام فعالیت ، گرما تولید می‌کنند ، عملا سانتریفیوژ کردن این دسته از نمونه‌ها با یک سانتریفیوژ آزمایشگاهی کلاسیک ، امکان ‌پذیر نیست.

سانتریفیوژهای آزمایشگاهی یخچالدار می توانند دما را در محفظه‌ سانتریفیوژ ثابت نگه دارند و برای آنالیز DNA،RNA،PCR و پادتن مناسب هستند.

نکات ایمنی کار با سانتریفیوژ آزمایشگاهی

  • توجه داشته باشید که نمونه‌ها را به صورت درست و متوازن در سانتریفیوژ قرارداده شوند .
  • از روشن کردن دستگاه سانتریفیوژ ، بدون قرار دادن باگت‌ها خودداری کنید.
  • قبل از راه ‌اندازی سانتریفیوژ ، مایعات ریخته شده در داخل روتور را کاملا تمیز و پاک کنید.
  • بعد از اتمام فرآیند سانتریفیوژ ، حداقل ۱۰ دقیقه صبر کنید تا آئروسل ‌ها ته ‌نشین شوند و سپس درب سانتریفیوژ را باز نمایید.
  • در صورت شکستن و یا ترک خوردن لوله‌ نمونه ، درب سانتریفیوژ را حداقل تا ۳۰ دقیقه باز نکنید.
  • چنانچه به هنگام سانتریفیوژ کردن یکی از لوله‌ها شکست ، قبل از انجام سانتریفیوژ مجدد ، باگت ‌ها ، آداپتورها و محفظه‌ روتور را از تکه‌های شیشه پاکسازی و تمیز کنید.
  • هر لوله ‌دارای حداکثر ظرفیت پُر کردن است که این حداکثر مقدار معمولاً دو سوم یا ۸۰ درصد حجم کل آن است . هیچ گاه لوله‌ نمونه را بیش از حداکثر ظرفیت خود پر نکنید. با این کار اطمینان حاصل می‌شود که نمونه در هنگام سانتریفیوژ شدن ، با درب لوله هیچ تماسی نداشته باشد.

تولیدکننده سانتریفیوژ آزمایشگاهی ایرانی

شرکت آرمان نواندیشان بهسان با نام تجاری بهسان  به عنوان اولین تولید کننده سانتریفیوژ آزمایشگاهی ایرانی در جهت قطع وابستگی و خودکفایی ، اقدام به تولید انواع سانتریفیوژ آزمایشگاهی با بهترین کیفیت که در آزمایشگاه های سراسر کشور در حال استفاده می باشند، نموده است.