انواع شیکر صفحه ای

خواه همگن سازی، تعلیق یا پراکندگی – یک شیکر در طول یک آزمایش تقریباً در هر آزمایشگاهی استفاده می شود. طیف گسترده ای از شیکرهای مختلف وجود دارد که با لوازم جانبی مختلف نیز برای تبدیل شدن به ابزار کمک رسانی قوی کارهای روزانه آزمایشگاهی استفاده می شود. اینکه کدام شیکر آزمایشگاهی در چه مواقعی استفاده می شوند به وظایفی که باید انجام شوند بستگی دارد.

یک مثال آشنا کشت باکتری است. در بیشتر موارد، شیکرهای صفحه ای مداری (اوربیتالی) برای تامین مواد مغذی کافی از طریق حرکت به کشت آزمایشگاهی استفاده می شود.

شیکر صفحه ای (پلت فرم) چیست؟

شیکر صفحه ای (پلت فرم) از دستگاه های آزمایشگاهی با صفحه ای است که در دو یا سه جهت نوسان می کند. برای جابجایی و مخلوط کردن محتویات عمدتاً مایعات در ظروف مختلف استفاده می شود. صفحه شیکر توسط موتورهای مناسب به حرکت در می آید. دستگاه هایی با الگوی حرکتی مداری (اوربیتالی) ، ارتعاشی دایره ای (گردابی) ، رفت و برگشتی (به جلو و عقب) ، موجی یا حرکت تکان دهنده وجود دارد. در بیشتر موارد، اتصالات و گیره های مختلفی را می توان بر روی صفحه ثابت کرد تا امکان استفاده از ظروف مختلف فراهم شود.

وظایفی که شیکرهای صفحه ای با الگوهای حرکتی مختلف انجام می دهند و اینکه در چه مواردی از آنها استفاده می شود در ادامه آورده شده است.

وظیفه شیکرهای پلت فرم در فرآیندهای آزمایشگاهی چیست؟

توالی عملکرد یک آزمایش، از ابتدا تا انتها تقریباً به سه مرحله تقسیم می شود:

  • فاز 1: آماده سازی نمونه ها، به عنوان مثال آماده سازی محیط کشت سلولی
  • فاز 2: انجام توالی آزمایشی، SOP
  • فاز 3: دستیابی به محصول و انجام تجزیه و تحلیل

شیکرهای صفحه ای اغلب در فاز دوم و سوم استفاده می شوند. پس از پایه گذاری آزمایش در مرحله اول، نمونه های موجود مربوطه پردازش می شوند. اما کدام فرم حرکتی برای انجام آزمایشات برنامه ریزی شده مناسب است؟ الگوهای حرکتی مختلف شیکرهای پلت فرم در ادامه همراه با توضیح ناحیه مورد استفاده برای آنها ارائه شده است.

تمرکز بر روی فرم های حرکتی

چه مداری، چه رفت و برگشتی و چه ارتعاشی: پهنای باند شیکرهای صفحه ای بسیار زیاد است. امکانات و زمینه های استفاده مناسب در نکات زیر با جزئیات بیشتری توضیح داده شده است، بنابراین انتخاب تجهیزات مناسب کار ، آسان تر است.

حرکت مداری (اوربیتال)

حرکت مداری (اوربیتالی)

از حرکت مداری در بین شیکرهای صفحه ای به عنوان حرکت کلاسیک نامبرده می شود. با یک حرکت زیاد و تعداد دور بین 20 تا 500 دور در دقیقه، یک الگوی حرکتی نرم به دست می آید. این ترکیب به طور کلی برای محلول های تعلیق مناسب است.

حرکت مداری توسط بسیاری از آزمایشگاه‌های میکروبیولوژی برای تامین مواد مغذی کافی به موجودات استفاده می‌شود. باکتری ها بهتر در حالت تعلیق نگهداری می شوند و بازده رشد بالاتری حاصل می گردد.

به غیر از آزمایشگاه‌های میکروبیولوژیکی، حرکت مداری شیکرها بیشتر در صنایع آرایشی و بهداشتی، تضمین کیفیت و داروسازی استفاده می‌شود. برخی مدل ها را می توان در یک انکوباتور آزمایشگاهی ادغام کرد که امکان کار به ویژه انعطاف پذیر را فراهم می کند.

حرکت ارتعاشی

حرکت ارتعاشی

شیکر ورتکس در میان شیکرهای ارتعاشی شناخته شده ترین است. تقریباً در هر آزمایشگاهی یافت می شود و به امور اختلاط سریع کمک می کند. در کنار شیکر ورتکس، شیکرهای صفحه ای با عملکرد حرکتی ارتعاشی نیز وجود دارد. شعاع چرخشی کوچک و سرعت چرخش بالا یک گرداب در نمونه های اعمال شده ایجاد می کند. این ترکیب عمدتاً در ساخت امولسیون ها یا برای سنجش های زیستی مختلف رایج است.

از آنجایی که با این دستگاه‌ها، گرداب می‌تواند در حفره‌های کوچک بشقاب های کشت سلولی نیز ایجاد شود، یک شیکر صفحه ای ارتعاشی برای مراحل شستشو در سنجش‌های ایمنی مرتبط با آنزیم مناسب است. در اینجا، نیروی تکان دهنده برای حذف کامل آنتی بادی ها / آنتی ژن ها از پروب های با پیوند سست و جلوگیری از سیگنال های نادرست در تجزیه و تحلیل بعدی استفاده می شود.

حرکت رفت و برگشتی

حرکت رفت و برگشتی (عقب-جلو)

شیکرهای پلت فرم رفت و برگشتی به دلیل نوع حرکتشان برای همه انواع استخراج مناسب هستند. به ویژه در مواردی که تعداد نمونه های افزایش یافته باید در طول استخراج مایع-مایع یا در صورت جداسازی فاز ضعیف، با گیره های نگهدارنده مناسب برای قیف های جداکننده استفاده شود، گردش کار می تواند تسهیل شود.

حرکت موجی - تکانه ای

حرکت موجی و تکانه ای

یکی دیگر از حرکات انواع شیکرها که برای مخلوط کردن مواد در ظروف آزمایشگاهی استفاده می‌شود. در این نوع حرکت ، ظروف آزمایشی به جای چرخش، به صورت موجی به جلو و عقب حرکت می‌کنند. صفحه نگهدارنده با استفاده از موتوری به جلو و عقب حرکت می‌کند و در همین راستا، ظروف آزمایشی به صورت موجی حرکت می‌کنند.

جدول زیر نمای کلی از اشکال حرکتی مختلف شیکرهای پلت فرم (صفحه ای) و بیشترین مناطق استفاده از آنها را نشان می دهد:

شیکر صفحه ای