بشر آزمایشگاهی چیست؟

بشر آزمایشگاهی وسیله ای از تجهیزات آزمایشگاهی است که معمولا برای هم زدن ، مخلوط کردن یا گرم کردن مایعات در آزمایشگاه به کار می رود . بشرها عموما استوانه ای شکل با کف تخت و مدرج هستند . بشرها در اندازه های مختلف از یک میلیمتر تا چندین میلیمتر موجود هستند.

بشرها ممکن است از شیشه (اغلب پیرکس) یا پلاستیک ساخته شده باشند. بشرهایی که برای نگهداری مواد خورنده استفاده می شوند باید از مواد مقاوم به خورده شدن مانند تفلون ساخته شده باشند.

بشرها ممکن است برای اینکه مواد داخل آنها آلوده نشوند یا از بین نروند با یک شیشه ساعت پوشیده شوند . بشرها معمولا با استفاده از خط هایی که بر روی آن ها کشیده شده است ، درجه بندی می شوند.

برای نمونه یک بشر 250 میلی لیتری ممکن است به درجه های 50 ، 150 ، 200 و 250 تقسیم بندی شده باشد . این درجه بندی ممکن است در بشرهای گوناگون متفاوت باشد.

تفاوت بشر با ارلن

تفاوت بشر با ارلن در عمود بودن دیواره های آن است در صورتی که در ارلن دیواره ها مایل است.

ابعاد بشر آزمایشگاهی

سایز های بشر

بشرها عموما سه اندازه دارند:

بشر قد بلند : ارتفاع بشر دو برابر قطر بشر می باشد.

بشر متوسط : برای کارهای عادی استفاده می گردد.

بشر قد کوتاه یا پهن : ارتفاع بشر نصف قطر بشر است و چون سطح تماس زیر بشر زیاد است بیشتر برای حرارت دادن یا به عنوان کشتی در حمام بخار آب استفاده می گردد.

بشرهای پیرکس برای حرارت دادن محلول ها در کوره یا روی شعله آتش استفاده می شود . در آزمایش هایی که نیاز به هم زدن باشد ، بشر به دلیل ساختار ویژه خود ، ظرف آزمایش مناسبی است. زیرا ظرف آزمایشگاهی دیگر مانند ارلن یا بالون به دلیل گردن نسبتا باریک برای این کار مناسب نیستند.

 

مطالعه مقاله زیر به شما توصیه می گردد: