دستگاه شیکر لوله یا همان ورتکس وسیله ای ست که برای مخلوط کردن نمونه های داخل لوله با حجم های کم کاربرد دارد. انواع مختلف لوله از قبیل لوله‌های نمونه برداری، لوله‌های سانتریفیوژ، لوله‌های اپندروف و به طور کلي تمامي لوله‌هايي که حداکثر قطر آنها تا 30‌میلی‌متر است را می‌توان درون اين دستگاه قرار داد. نوع حرکت شیکر اوربیتالی بوده و با سرعت2000دور در دقیقه می‌چرخد.

مشخصات فنی شیکر لوله ولتاژ220v توان 35w دور موتور 2000rpm دارای کلید دوحالته بدنه فولاد با رنگ الکترواستاتیک هد پلاستیکی از جنس پلی اتیلن 1- بدنه دستگاه فولادی بوده که پس از برشکاری توسط لیزر خمکاری شده و سپس با پوشش الکترواستاتیک رنگ آمیزی می شود کلیه مراحل طراحی و ساخت توسط این شرکت انجام می گیرد. 2- موتور دستگاه w35-v220 می باشد که پس از خریداری از بازار و انجام تغییرات در آن بروی دستگاه نصب می گردد. 3- هد دستگاه از جنس پلی اتیلن می باشد و با انجام عملیات تراشکاری آماده نصب بروی دستگاه می گردد. 4- قطعات الکتریکی دستگاه شامل کابل، جک فیوز، کلید، سیم و سرسیم ها نیز بصورت آماده از بازار تهیه می شوند.
1- ابتدا دستگاه را روی سطح صاف قرار داده و کابل دستگاه را به دستگاه وصل نموده و دو شاخه را به برق وصل می کنیم و با کلید دو حالته می توان در دو صورت با این دستگاه کار کرد، در حالت لحظه ای فقط با قرار دادن لوله بر روی دستگاه و فشار دادن آن بر روي قسمت فوقانيِ شیکر شروع به کار می‌کند. اما در حالت ممتد دائما دستگاه میکند خواه لوله باشد خواه نباشد
آیا دستگاه شیکر لوله قابلیت بیشتر شدن سایز لوله را دارد مثلا فالکون 50 سی سی گذاشت؟ بله قابلیت تعویض هد وجود دارد.